Mała dziewczynka w wielkim świecie
Mój prywatny osobisty blog

Jak oswoić trudne początki we dwoje?

Znów pisemko Naj:

Jak oswoić trudne początki we dwoje?

Poznajesz wspaniałego mężczyznę i euforia miesza się z niepewnością. Jesteś zakochana, ale nie wiesz, jak go lepiej poznać i jak pokierować tym związkiem, by się dobrze zgrać.
Miłość przychodzi do nas bez względu na wiek i na różnych etapach życia możesz stanąć przed wyzwaniem budowania nowego związku. Zobacz, na co zwrócić wtedy uwagę, by to nowe, wspólne życie miało jak najlepszy start.

Gdy jesteście bardzo młodzi
Kiedy zakochujesz się po raz pierwszy czy drugi, rzadko zdajesz sobie sprawę z tego, że oprócz uczucia potrzebujecie jeszcze sporo czasu i cierpliwości do tego, by naprawdę się poznać i zacząć myśleć „my” zamiast „ja” i „on”. Oto jak wykorzystać te pierwsze tygodnie, by się do siebie zbliżyć.
– Mów o sobie, ale nie naciskaj, by partner robił to samo. Pamiętaj, że mężczyźni są mniej wylewni i potrzebują więcej czasu, by się rozkręcić.
– Jeśli za szybko opowiesz o wszystkich swoich słabościach, on może wpaść w panikę. Przechwalając się zaś, możesz go wpędzić w kompleksy.
– Podziwiaj go, ale z umiarem. Gdy przesadzisz, w przyszłości będzie mu trudno przyjmować krytykę.
– Jeśli wybranek ma jedną pasję, sposób spędzania wolnego czasu i nic więcej go nie interesuje, stopniowo zachęcaj go do innych rzeczy. On uwielbia piłkę nożną, a ty jesteś melomanką i nie wychodziłabyś z filharmonii? Nie krytykuj jego hobby i nie narzucaj swoich, ale delikatnie proponuj wspólne wyjścia. Rozmawiaj, czekaj i okazuj radość, gdy wreszcie się zgodzi pójść z tobą na koncert.
– Nie od razu mów o swoich wymaganiach, planach. Zorientuj się, jakie są jego. Im więcej o nim wiesz, tym łatwiej będzie ci rozmawiać o rzeczach dla ciebie ważnych.
– Nie zapominaj o przyjaciołach. Nawet jeśli ci się wydaje, że ukochany wypełnia ci cały świat i jesteś szczęśliwa, znajdź czas na spotkanie z bliskimi i znajomymi.

Gdy macie za sobą nieudane związki
Jeśli jesteś po rozwodzie i masz masę nie najlepszych wspomnień, nie traktuj ich jak bagażu, który będzie ci ciążył przez resztę życia. Teraz posiadasz więcej doświadczenia w tym, jak budować kolejne związki. Nastaw się więc optymistycznie do tego, co przed tobą:
– Oddaj się marzeniom – zastanów się, czego pragniesz, na czym najbardziej ci zależy, co chciałabyś w swoim życiu zmienić? Nie ubieraj marzeń w konkretne plany, bo na to zbyt wcześnie. Oderwij się myślami od tego, co jest, i od tego, co miało cię czekać. Teraz pora na nowe.
– Nie zakładaj, że obecny partner ma być podobny do poprzedniego albo zupełnie inny. To utrudni ci poznanie go. Będziesz wciąż szukała potwierdzeń swoich wyobrażeń, a przecież on jest sobą. Odkrywaj więc kolejne jego oblicza i ciesz się, że jest właśnie taki.
– Słuchaj tego, co on mówi, ale nie wypytuj. Nie próbuj od razu wszystkiego zrozumieć. Nie porównuj waszej przeszłości, sposobu rozstania. Nie to jest teraz najważniejsze.
– Nie planuj więcej niż niesie codzienność. Ciesz się ze wspólnych wypraw do kina, obiadów, i doceń to, co już jest i co się wam udaje.
– Pamiętaj, że problemy z byłą żoną i dziećmi on musi rozwiązywać sam. Ty doradzaj mu i wspieraj go, ale nie podejmuj decyzji za niego.
– Nie porównuj się z byłą partnerką, nie licytuj, w czym była lepsza, a w czym gorsza, nie dociekaj, dlaczego od niej odszedł i dlaczego zdecydował się być z tobą.
– Unikaj krytyki tego wszystkiego, co on ma już za sobą. Pamiętaj, że ty też sporo dźwigasz. Nie chciałabyś, by cię oceniał, doszukiwał się twoich błędów w przeszłości. Zaproponuj więc, byście zaglądali do niej rzadko, tylko wtedy, gdy będzie to rzeczywiście konieczne.

Gdy od zawsze byłaś sama
Być może nigdy nie myślałaś o założeniu rodziny. Kiedy koleżanki rodziły dzieci, ty zajmowałaś się inwestowaniem w siebie. To, co robiłaś, dawało ci szczęście. Tak było do czasu, zanim go spotkałaś. Zakochałaś się do tego stopnia, że przestało ci zależeć na karierze i swobodnym życiu singla. Bo tak czasem bywa, że życie nas zaskakuje. Na naszej drodze pojawia się ktoś, kto zmienia nasze pragnienia i plany. Nie warto bronić się przed tym, bo emocji nie da się oszukać. Powinniśmy je zaakceptować. Jak to zrobić?
– Nie oceniaj racjonalnie wszystkiego, co się dzieje. Nie dociekaj, dlaczego się zakochałaś, dlaczego on zakochał się w tobie. Tak musiało być. Ciesz się z tego i już.
– Znajomi mogą się zdziwić, że ty, kobieta niezależna, wciąż powtarzająca, że związki cię nie interesują, zmieniasz zdanie. Nie tłumacz się, nie próbuj przekonywać. To są twoje decyzje i masz do nich prawo.
– Wchodź w nowy związek na luzie, bez zastanawiania się, jaki to będzie miało wpływ na twoją karierę. Pamiętaj, że udane życie osobiste najczęściej ma pozytywny wpływ na sukcesy zawodowe. Dlaczego? Bo czujesz się pewniej w swojej roli. A im więcej pewności siebie, tym większe sukcesy na polu osobistym, zawodowym i towarzyskim.
– Nie spiesz się z poznaniem jego przyjaciół. Jeśli ma ich wielu, niech te kontakty rozłożą się w czasie. Na pewno nic ci nie ucieknie, a pośpiech tylko wprowadzi bałagan.
– Nie zakładaj, że skoro on jest doskonałym menedżerem, to jest też takim partnerem czy kochankiem. Może tak być, ale nie musi. Lepiej stopniowo odkrywaj jego zalety, a nie myśl o tym, że w każdej dziedzinie musi być najlepszy.
– Nie zmieniaj zbyt szybko swojego życia. Jeśli latami budowałaś swój świat, zbyt szybkie zmiany mogą cię przerastać i napawać lękiem.

Gdy zakochasz się w jesieni życia
W dojrzałym życiu wiele rzeczy wygląda inaczej niż w młodości. Czasem ubywa zdrowia, aktywności zawodowej, zdarza się, że zabraknie najbliższej osoby, ale jedno pozostaje bez zmian – gotowość do zakochania i zaprzyjaźniania się. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tej gotowości i dlatego raczej nie planujemy kolejnych związków, a kiedy pojawia się na nie szansa, częściej wpadamy w panikę niż euforię. Jeśli tak właśnie przytrafiło się tobie, wycisz emocje, nie zaprzeczaj uczuciom, które dochodzą do głosu, nie ukrywaj radości i uwierz, że wiele szczęśliwych chwil jeszcze przed tobą.
– Nie zastanawiaj się nad tym, co powiedzą inni na wasz temat. Jedni będą się dziwili, inni krytykowali, a niektórzy zazdrościli. Powtarzaj sobie, że to oni mają problem, nie ty.
– Nie zakładaj, że wszystko wiesz o partnerze. Daj sobie czas na poznanie go i pozwól jemu poznać ciebie. Bez poczucia, że czas biegnie, a wy nie macie już go tak dużo.
– Nie wracaj wciąż do przeszłości, bo tamten czas nie miał z nim związku. Skoncentruj się na tym, co jest, i na tym, co będzie w przyszłości.
– Bagatelizuj pojawiające się na wasz temat komentarze. Szczególnie te krytyczne czy żądne sensacji.
– Obserwuj go, poznawaj nie tylko jego potrzeby, ale i nawyki. Niektóre z nich pewnie trudno będzie zmienić. Są jednak i takie, których dla ciebie będzie chciał się wyzbyć.
– Mów o swoich potrzebach, nawykach, pasjach. Wprowadzaj go w swój świat. Proponuj spotkania z przyjaciółmi. Poznawaj go nie tylko gdy jesteście we dwoje, ale i w większym gronie.

Reklamy

Brak odpowiedzi to “Jak oswoić trudne początki we dwoje?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: