Mała dziewczynka w wielkim świecie
Mój prywatny osobisty blog

Gdy tato już z nami nie mieszka

I jeszcze pismo Naj:

Gdy tato już z nami nie mieszka
Kiedyś kochaliście się jak nastolatki. Tworzyliście szczęśliwą rodzinę. Dziś jesteście po rozwodzie i mimo tego, że dziecko mieszka z tobą, nadal chce mieć oboje rodziców.

Decyzja o rozwodzie nie jest prosta. Zwłaszcza wtedy, gdy macie dziecko. Ale czasami nie da się inaczej. Wasz syn czy córka pewnego dnia dowiaduje się: „Mamusia i tatuś nie będą już razem, ale to nie ma nic wspólnego z tobą, bo nadal cię kochamy”. To teoria, a w praktyce bywa różnie. Dziecko zostaje z tobą, a wy staracie się porozumieć w kwestii jego kontaktów z ojcem. Niestety, nie zawsze się to udaje, bo ty i mąż po rozwodzie jesteście dla siebie obcy. Ale pamiętaj, że ono potrzebuje was obojga i musicie się w tej sprawie porozumieć. Pociecha nie może być kartą przetargową w waszych konfliktach.

Z tatą na nowych zasadach

O tym, że po rozwodzie najbardziej cierpią dzieci, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak wzajemne urazy i chęć zemsty czasem powodują, że mimo wcześniejszych ustaleń, iż najważniejsze jest dobro potomstwa, nie potraficie się dogadać. Potrzebujecie czasu, by emocje opadły i by deklaracje, że pociecha nadal ma oboje rodziców, były naprawdę szczere.

Ania, choć obiecała Piotrkowi, że co weekend będzie mógł zabierać małą Kasię do swojego nowego domu, kiedy już stanął pod drzwiami jej mieszkania, nie otworzyła mu drzwi. – Po tym, co mi zrobił, nie potrafiłam oddać córeczki pod opiekę byłego męża i tej kobiety, która rozbiła nasze małżeństwo – mówi.

Jeśli rani cię to, że syn czy córka będą spotykać się z nową partnerką ojca, ustal, że tato będzie spotykał się z dzieckiem w twoim domu. Uzgodnijcie na nowo podział obowiązków, np. kto będzie odbierał je ze szkoły, kto zabierał na wakacje itp. Nigdy nie mów źle przy dziecku o byłym mężu. Nie stawiaj pociechy przed wyborem: „Albo ja, albo ojciec”. Po wizycie u taty nie wypytuj dziecka o szczegóły. Jeśli pociecha jest mała, możesz zapytać byłego męża, jak minęła wizyta.

Kiedy tata Kamila wyprowadził się, mały często budził się w nocy z płaczem. A w sobotę rano, z nosem przylepionym do okna, czekał na ojca. Jednak ten, mimo obietnicy, nie przyszedł. Nie pojawił się również w kolejny weekend.

Jeśli ojciec, mimo obietnic, nie odwiedza córki lub syna, porozmawiaj o tym z byłym mężem. Poproś, by chociaż zadzwonił i wyjaśnił, dlaczego nie przyjechał. Staraj się nie pogłębiać rozpaczy malucha mówiąc np.: „On nas już nie chce”, „Nigdy nie można na niego liczyć”. Jeśli tak jest, dziecko prędzej czy później samo się o tym przekona.

Iza, zbuntowana nastolatka, sama podjęła decyzję, że nie chce spotykać się z ojcem. Twardo powiedziała, że skoro on zostawił mamę, ją również stracił.

Jeśli twoja pociecha jest już nastolatkiem, pozwól, by sama ułożyła sobie relacje z ojcem. Pamiętaj, że początki waszego nowego życia mogą być trudne. Być może dziecko będzie miało do was żal. Może manipulować wami i załatwiać tym sobie różne rzeczy. Cierpliwie przeczekajcie ten czas, a jednocześnie tłumaczcie mu, że w sprawach wymagań, zakazów czy nakazów nadal jesteście jednomyślni. Jeśli z czymś sobie nie radzisz, poproś o pomoc np. szkolnego psychologa.

Reklamy

Brak odpowiedzi to “Gdy tato już z nami nie mieszka”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: